Úderná poezie, tak nějak by se dal volně přeložit anglický výraz slam poetry. Tato specifická umělecká disciplína dostává svému jménu a v poslední době proráží na stále více pódií po celém Česku – zejména do srdcí a hlav diváků, kteří se pod nimi shromažďují také v rostoucích číslech. Holostok nezůstane pozadu a letos prvně ve své historii zařadí toto slovní žonglérství na svůj program.

Přes rostoucí počty performerů i diváků slamu (jak se slam poetry zkráceně říká), neexistuje mezi nimi obecně uznávané definice toho, co slam vlastně je. Nezbývá, než se tedy podívat na to, odkud se slam vzal, jak probíhá a zkusit si vlastní obrázek namalovat sami.
Slam se poprvé objevil v Chicagu v 80. letech minulého století. Slamová poezie tehdy nabízela alternativu ke klasickému autorskému čtení a tento atribut si podržela dodnes. Zatímco v autorském čtení je interakce publika s umělcem v zásadě minimální a v zásadě nežádoucí, ve slam poetry se divák stává přímým účastníkem a jakýmsi spoluautorem celého vznikajícího díla. To se projevuje nejen reakcemi během jednotlivých výstupů, kde může obecenstvo dělat cokoliv od souhlasného tleskání a smíchu po naštvané bučení a odpalování smrtících projektilů země-země, ale zejména bodovým hodnocením všech vystupujících. Náhodně vybraná porota totiž na konci každého výstupu polechtá či podřízne ego slamera, když mu přidělí body na škále 1-10. Slam poetry je tedy vždy bojem do posledního dechu a posledního slova.
Stejně jako válka má svoje Ženevské konvence, má i slam poetry několik pravidel, která by měli slameři dodržovat. 1. časový limit – toto pravidlo je ale vyžadováno jen zřídka zejména na mistrovství ČR (limit 3 minuty) a dalších větších akcích. 2. zákaz rekvizit a kostýmů – pokud slamer přijde oblečený divně, pravděpodobně tak chodí pořád. 3. pravidlo autorství – text, který vystupující prezentuje by měl být pouze jeho, ať už je připravený či improvizovaný.
V limitech těchto pravidel se mohou vystupující o přízeň poroty ucházet jakkoliv. Někteří jsou spíše humorní, jiní zase poetičtí nebo mluví ke společenským tématům, často se jednotlivé roviny prolínají. Slam se také může a nemusí rýmovat, vyskytují se i slamy například ve formě dopisu či reklamního spotu. Konečný verdikt je vždy na straně diváka.
V našich krajích se slam začal objevovat až na začátku třetího tisíciletí našeho letopočtu a zpočátku byl spíše okrajovou záležitostí. Postupně ale nabíral na popularitě a zejména v posledních letech roste komunita návštěvníků i vystupujících.
Je tedy dost možné, že se i ve vašem okolí vyskytuje někdo, kdo na slamy rád chodí nebo dokonce vystupuje. Po letošním Holostoku budete konečně chápat, z čeho je tak nadšený/á a pevně věříme, že budete také.
Těšíme se!
Holo tým
2 komentáře: „Úder poezií do Holostoku!“