Obrazy ve Scholé

O festivalovém víkendu se můžete vydat taky přes ulici do bývalé školy, kde najdete výstavu Obrazy Igora Hlavinky. Vernisáž proběhne v sobotu, od 12.00.

Rád se toulám po horách, ať už skutečných nebo namalovaných. Rád plavu v moři, řece i rybníku, pozoruju odrazy nebe na hladině. Doma ve městě pak maluji krajiny na které vzpomínám i ty, které bych jednou rád navštívil. Líbí se mi, co napsal japonský básník haiku, zenový mnich a tulák Santóka Taneda:

v horách se dívám
na hory
za deště poslouchám déšť
jaro léto podzim zima
včera mi bylo dobře
a zítra bude taky

(překlad Antonín Líman)

Igor Hlavinka absolvoval obor malířství na AVU v Praze, kromě malby se ale věnuje i sochařstvím a fotografií. Inspiruje se uměním všech dob – od pravěku po moderní umění. Zvláště jej zajímá staroegyptská, buddhistická a románská plastika, tušová malba a kaligrafie Dálného východu, středověké a renesanční umění, malířství romantismu a symbolismu.

V posledních letech se věnuje převážně malbě krajiny, která je pro něj reflexí nálad duše. Čerpá především ze svých putování horami a inspiruje se jednak asijskou tušovou malbou ale i obrazy slavného romantika C. D. Friedricha. Snaží se minimalistickou formou v náznaku evokovat svůj zážitek hor, jejich stálost a mohutnost v kontrastu ke stálým proměnám světla v prostoru plném mraků a mlhy. 

Více o umělci najdete třeba tady.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: